Czy warto rozliczać podatki kwartalnie
Publikacja:
2013-02-5

Kategoria:
A, B, C biznesu

Zdecydowanie TAK! Pod warunkiem, że stać nas na samodyscyplinę.

W trybie kwartalnym możemy rozliczać zarówno podatek dochodowy, jak i podatek VAT i z tego tytułu możemy wykazywać wyłącznie korzyści:

  • przez 3 miesiące mamy więcej środków do dyspozycji i możemy je zainwestować; w tak krótkim okresie inwestycja w akcje nie jest zalecana nawet doświadczonym graczom giełdowym, ale możemy pomnożyć o parę procent nasze środki na zwykłej lokacie,
  • w okresie 3 miesięcy mamy większe możliwości poniesienia kosztów, które skutecznie obniżają podstawę do opodatkowania; ma to szczególne znaczenie w przypadku podatku dochodowego, którego nadpłacone zaliczki możemy odzyskać dopiero przy rozliczeniu rocznym
  • oszczędzamy czas i kilka złotych, wykonując 2 przelewy na 3 miesiące zamiast 6.

Kwartalne opłacanie podatków niesie jednak ze sobą ryzyko podobne do zarządzania czasem pracy w miejscu zamieszkania. “Zaoszczędzone” w pierwszych dwóch miesiącach środki z niezapłaconego podatku dochodowego i VAT-u mają dziwną właściwość do “rozchodzenia się”, podczas gdy kwota podatków na koniec kwartału może przekroczyć wartość całomiesięcznego przychodu. To boli.

Jeśli więc stać nas na zachowanie elementarnych zasad samokontroli, rozliczajmy się kwartalnie. Czego Fiskus nie widzi, to mu nie żal!

Facebook


PARTNERZY
Katalog Gwiazdor KatalOK
Facebook